formaci贸 del professorat

Apps docents imprescindibles – La guia definitiva10 min read

T'oferim un recull de m茅s de quinze apps docents que t'ajudaran a millorar les teves classes i la teva productivitat a l'aula.
apps docents imprescindibles

Si sou usuaris habituals d’apps docents, segurament haureu tingut la sensaci贸 que cada dia n’apareixen de noves. El calaix d’eines digitals de qualsevol docent que estigui interessat a fer servir aquest tipus d’aplicacions no para de cr茅ixer. De fet, ja fa un temps vam dedicar un article a les millors aplicacions per gestionar l’aula.

Per continuar ampliant el nostre llistat d’apps docents, us presentem un seguit d’eines diverses i variades, entre els quals esperem que en trobeu aquella que us pot ajudar en el vostre dia a dia o alguna que no coneixeu i que, segurament, us sorprendr脿. Som-hi!

Padlet

Comencem amb Padlet, una interessant aplicaci贸 docent que b脿sicament ens permet crear taulells o murals col路laboratius. D’aquesta manera, tant docents com alumnes poden treballar en un entorn col路laboratiu en el qual penjar tota mena de recursos que vulguem compartir.

Algunes de les creacions que podem aconseguir amb aquesta eina, per exemple, 茅s un panell amb tots els recursos necessaris per a una investigaci贸. Tamb茅 podem demanar als alumnes que hi afegeixin els resultats de les tasques d’un projecte, per poder exposar-ne les conclusions. Es poden penjar recursos en gaireb茅 tots els formats: text, imatge, 脿udio o v铆deo. Les possibilitats s贸n tantes com us pugueu imaginar! Indispensable en qualsevol col路lecci贸 d’apps docents.

Edpuzzle

Seguim el nostre recull d’apps docents amb Edpuzzle. El gran avantatge d’aquesta eina digital 茅s, precisament, la seva senzillesa. Edpuzzle ens ofereix l’opci贸 de parar un v铆deo en qualsevol moment que indiquem i oferir a qui l’estigui veient una o diverses preguntes sobre el contingut. Un cop contestada la pregunta, el v铆deo es continuar脿 reproduint.

Podem indicar tantes pauses i preguntes com vulguem i les respostes dels alumnes quedaran degudament recollides per poder-ne fer una an脿lisi posterior. Vols saber-ne m茅s sobre aquesta eina? Doncs tenim un curs reconegut pel Departament on aprendr脿s a fer-la servir, el pots veure aqu铆.

Genially

Molts de vosaltres coneixereu ja aquesta interessant eina digital que ens permet crear continguts digitals interactius de tota mena. L’enorme diversitat de continguts que podem obtenir amb aquesta eina fa que sigui una de les m茅s conegudes i utilitzades en l’脿mbit educatiu. Amb Genially podem crear una presentaci贸 senzilla o b茅 una proposta l煤dica per gamificar l’aula.

Si us voleu convertir en uns aut猫ntics experts i expertes en l’煤s d’aquesta eina, no dubteu en apuntar-vos al nostre curs de Geniallynostre curs de Genially en el qual aprendre a treure tot el suc a aquesta aplicaci贸 docent. 脡s la novetat amb m茅s 猫xit del nostre cat脿leg! Aqu铆 teniu el v铆deo de presentaci贸.聽

YouTube

Seguim amb un conegut. Avui dia, poques persones seran les que no coneguin aquesta eina. Per dir-ho de manera senzilla, es tracta d’una plataforma en la qual, qualsevol usuari que disposi d’un compte pot pujar i compartir arxius de v铆deo. L’any 2021, la plataforma comptava amb 1.800 milions d’usuaris que pujaven 500 hores de v铆deo cada minut…

A Youtube hi podreu trobar v铆deos sobre qualsevol tema. Amb una mica d’investigaci贸 i fent seguiment als comptes que m茅s us puguin interessar tindreu al vostre abast una quantitat inimaginable de recursos digitals per a les vostres classes. D’altra banda, tamb茅 disposeu de la possibilitat de pujar els vostres propis v铆deos i compartir-los amb els vostres alumnes a trav茅s de la plataforma o LMS que feu servir en el vostre centre.

Google Drive

La seg眉ent eina tamb茅 茅s for莽a coneguda. El que va comen莽ar sent com un espai d鈥檈mmagatzematge de l鈥檈mpresa Google s鈥檋a convertit, amb els anys, en un conjunt molt complet d鈥檈ines ofim脿tiques. A m茅s, aquest paquet ofereix una particularitat molt interessant: la possibilitat de col路laborar en temps real.

Dins de Google Drive podem trobar un editor de textos, un full de c脿lcul, l鈥檈ina per crear presentacions de diapositives, editor d鈥檌matges, formularis i una gran quantitat d鈥檈xtensions que podem afegir per treballar en altres formats. A m茅s, tot el paquet est脿 perfectament integrat amb la seva plataforma educativa: Google Classroom.

Kahoot

A continuaci贸, us presentem una de les eines m茅s exitoses dels darrers mesos. Kahoot 茅s una altra de les eines digitals m茅s conegudes de l’脿mbit educatiu. Es tracta d’una aplicaci贸 que ens permet crear q眉estionaris que, posteriorment, podem fer servir durant les nostres classes. La particularitat interessant 茅s que els alumnes poden respondre a les preguntes proposades mitjan莽ant un dispositiu m貌bil. Les respostes recollides es poden veure en temps real i molts docents el fan servir com un recurs per gamificar l’aula

Algunes idees per utilitzar-ho a la vostra aula podrien ser dur a terme concursos, recollir opinions o repassar conceptes. Si en voleu m茅s informaci贸, no deixeu de visitar l’article que vam dedicar a Kahoot. D’altra banda, si ja el coneixeu, tamb茅 vam parlar d’una alternativa a Kahoot anomenada Plickers en aquest post.

Powerpoint

Continuem amb un cl脿ssic. No podem deixar fora d’una llista d’apps docents la que, durant molt de temps, va ser una de les eines digitals m茅s utilitzades. PowerPoint 茅s el programa d’edici贸 de presentacions per excel路l猫ncia. Usada per una gran quantitat de docents, el programa de Microsoft ofereix la possibilitat de convertir qualsevol contingut o lli莽贸 a un format molt m茅s visual i agradable per als alumnes.

Amb una mica de tra莽a amb les animacions, fins i tot ens permet crear recursos digitals amb un cert grau d’interactivitat que poden ajudar a enriquir les exposicions m茅s feixugues. D’altra banda, si us animeu a fer m茅s din脿mic el contingut, l’alternativa a PowerPoint m茅s utilitzada 茅s Prezi, la podeu trobar aqu铆.

Mentimeter

Seguim amb el nostre recull d鈥檃pps docents presentant una de les eines digitals m茅s interessants i vers脿tils. Mentimeter ens permet fomentar la participaci贸 dels oients d鈥檜na presentaci贸 a trav茅s de diversos formats: enquestes, n煤vols de paraules, plantejar preguntes, q眉estionaris鈥 I tot en temps real!

Mentimeter, que es podria considerar com a una alternativa a Kahoot, requereix que els participants vehiculin la seva participaci贸 a trav茅s d鈥檜n dispositiu m貌bil.

Wetransfer

Ara passem als arxius. Si sou usuaris habituals d’aplicacions docents, 茅s possible que us h脿giu trobat, alguna vegada, en la situaci贸 de compartir un arxiu de gran volum. En aquests casos, el correu o les eines de comunicaci贸 m茅s usuals imposen un l铆mit a la mida dels arxius que permeten adjuntar. 脡s en aquest moment en el qual entra en joc aquesta aplicaci贸 tan interessant!

Wetransfer ofereix l’opci贸 d’enviar arxius de gran volum a qualsevol usuari. Per fer-ho tenim dues opcions: generar un enlla莽 de desc脿rrega i compartir-lo amb qui vulguem o mitjan莽ant un correu que envia la mateixa plataforma a totes les adreces de correu que indiquem. Si per un casual us quedeu curts amb els 2GB de transfer猫ncia que ofereixen, podeu optar per una eina similar com Smash, que no t茅 l铆mit.

Canva

Canva 茅s una completa col路lecci贸 d’eines per al disseny gr脿fic potent i senzilla a la vegada. A banda de poder treballar amb les nostres creacions des de zero, aquesta eina digital ofereix una gran quantitat de plantilles predeterminades que ens facilitar脿 molt铆ssim la creaci贸 de qualsevol recurs digital, en format gr脿fic que necessitem per a la nostra tasca docent.

Gr脿cies a la seva facilitat, combinada amb la gran quantitat d’opcions que ofereix, Canva 茅s una eina que no pot faltar en cap col路lecci贸 d’apps docents.

quizziz

Quizziz 茅s una app docent que ens permet fomentar la participaci贸 a l’aula en forma de q眉estionaris, enquestes i preguntes obertes per als nostres usuaris. De la mateixa manera fan altres eines digitals, Quizziz permet recollir tota aquesta informaci贸 en temps real o visualitzar les respostes obtingudes a mesura que van arribant.

Com podeu veure, es tracta d’una interessant alternativa a Kahoot i a Mentimeter i una bona opci贸 per tots aquells docents que vulguin gamificar l’aula amb concursos, preguntes i q眉estionaris.聽Una altra opci贸 interessant, similar a Quizziz 茅s Plickers. Si no la coneixeu, us convidem a donar-li una ullada a l’article que li v脿rem dedicar fa temps.

Corubrics

Seguim amb el nostre recull d’apps docents presentant una de les eines digitals m茅s potents per tal de dur a terme tasques d’avaluaci贸. Concretament, Corubrics 茅s un complement per als fulls de c脿lcul de Google que ens ofereix la possibilitat de crear i gestionar r煤briques d’avaluaci贸

A banda de ser una eina en constant evoluci贸, afegint constantment millores novetats al producte, es tracta d’una soluci贸 creada a casa nostra per Jaume Feliu, un professor de tecnologia que aposta per l’煤s de la tecnologia com a eina per a la millora de l’aprenentatge.

Wordwall

Seguidament, us presentem una eina digital immerescudament poc coneguda per la majoria de docents. Wordwall 茅s un generador de recursos d’aprenentatge que es poden fer servir, tant en format digital, com imprimir i repartir entre els nostres alumnes.

Gr脿cies a la gran quantitat de plantilles que t茅, segur que trobeu aquella activitat que necessiteu. Nom茅s caldr脿 que editeu la plantilla i afegiu el contingut que vulgueu treballar: q眉estionaris, endre莽ar, concursos, anagrames, laberints, mots encreuats… una app docent que no pot faltar a la caixa d’eines de qualsevol professor.

Flippity

Seguint amb les apps docents que ens permeten crear recursos digitals, us presentem Flippity. Com en el cas de Wordwall, es tracta d’una aplicaci贸 que permet crear una gran diversitat de recursos a partir de les plantilles que t茅.

La manera de crear els recursos 茅s a trav茅s dels fulls de c脿lcul de Google. Un cop triada el tipus d’activitat que volem, la p脿gina ens dirigir脿 cap al full de c脿lcul corresponent, on podrem editar les informacions i contingut que necessitem. Un cop configurat al nostre gust, tan sols haurem de compatir la URL del document amb els nostres alumnes… i llest! Per si de cas, us deixem amb un v铆deo per saber com utilitzar-la.

Nearpod

Nearpod 茅s una altra de les apps docents que no pot faltar en la caixa d’eines de qualsevol docent. De manera similar a Genially, Nearpod ens permet crear presentacions amb diversos graus d’interactivitat. D’aquesta manera, podem fer una presentaci贸 senzilla, fins a una proposta de gamificaci贸, passant per una lli莽贸 interactiva per als nostres alumnes.

Entre les principals caracter铆stiques d’aquesta eina digital, en destaquem la senzillesa d’煤s mitjan莽ant la qual es poden obtenir una quantitat gaireb茅 il路limitada de recursos digitals per a qualsevol necessitat que puguem tenir.

Per acabar...

Despr茅s d’aquest ampli rep脿s a un bon grapat d’aplicatius en l铆nia, ens volem acomiadar amb un parell de recomanacions extra. D’una banda, us recomanem donar un cop d’ull al nostre conjunt d’imprimibles descarregables, on trobareu plantilles que podeu utilitzar a l’aula de molts tipus: rep脿s d’angl猫s ludificat, avaluaci贸, rutines de pensament o treball cooperatiu.

Finalment, us deixem tamb茅 amb 5 din脿miques de cohesi贸 de grup per treballar-les a l’aula. i amb aquest recull de 8 apps per a docents centrades en gestionar l’aula. Res m茅s, com sempre, et dexiem amb un v铆deo que amplia continguts. Ens tornem a llegir aviat!

Comparteix aquest article…

Amplia les teves compet猫ncies sobre el tema d'avui amb aquests cursos

Millora les teves compet猫ncies sobre tots els aspectes relatius a la programaci贸 did脿ctica amb els nostres cursos reconeguts pel Departament d’Educaci贸.

 • 30 hores

  Genially3 min read

  Des de: 55,00
 • 30 hores

  Edpuzzle3 min read

  Des de: 55,00
 • 100 hores

  Digital +4 min read

  Des de: 175,00

Feu un comentari

L'adre莽a electr貌nica no es publicar脿. Els camps necessaris estan marcats amb *

Posts anteriors

Aqu铆 tens els 煤ltims articles que hem publicat.

Recorda que pots filtrar-los per tem脿tica des del men煤 superior
Cistella de la compra
Obrir WhatsApp
1
Necessites ajuda?馃槂 Envia'ns un Whats!
Hola! 馃檵馃徏鈥嶁檧锔
Envia'ns un missatge amb el teu dubte i et contestarem de dill-div de 9 a 15h.